Kolumny zastosowanie i montaż

Kolumny to jeden z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych elementów architektonicznych. Często kojarzą się z dużymi gmachami i oficjalnymi budynkami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować je jako element wystroju swojego domu lub mieszkania.

Element ten to prosty sposób na stworzenie bardzo efektownej dekoracji wnętrza. Często posiadają ozdobne elementy, głównie w postaci dekoracyjnych architrawów, które dodatkowo urozmaicają wnętrze. Jeśli zostaną wykonane z lekkiego materiału, takiego jak styropian, można śmiało dodać je do każdego wnętrza, nawet kiedy nie zostały uwzględnione w pierwotnym projekcie. Kilka kolumn ustawionych w rzędzie może być doskonałym sposobem na oddzielenie części pomieszczenia, na przykład salonu od jadalni. Pojedyncza kolumna to pomysł na bardzo oryginalną dekorację w nowoczesnym wnętrzu.

Kolumny prezentują się szczególnie dobrze w większych pomieszczeniach, gdzie doskonale widać ich majestatyczny kształt. W mniejszych pokojach bardziej korzystne może okazać się zastosowanie pilastrów, czyli płaskich filarów ustawionych bezpośrednio przy ścianie.

Kolumny zastosowanie i montaż

Kolumny zastosowanie i montaż

Montaż kolumn wymaga przede wszystkim wykonania bardzo starannych pomiarów. Dzięki temu dekoracja będzie idealnie pasowała do innych elementów architektonicznych. Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Elementy te muszą być idealnie dobrane pod względem wymiarów. Każda kolumna składa się z czterech elementów – bazy, trzonu, głowicy i architrawu. Wszystkie części są sprzedawane oddzielnie. Pomiary należy zacząć od zmierzenia średnicy słupa, który zostanie wykorzystany do osadzenia sztukaterii. W zależności od wymiaru, grubość styropianu może wynosić od 3 do 7 centymetrów. W ten sam sposób dokonuje się pomiarów pod głowicę oraz bazę kolumny. Elementy kolumn sprzedawane są w połówkach co ułatwia montaż. Obróbka trzonu kolumny jest zalecana dopiero po zamocowaniu wszystkich części.

Montaż kolumny nie jest skomplikowanym zadaniem pod warunkiem, że prawidłowo przeprowadzimy wszystkie pomiary i dobrze dobierzemy elementy całej konstrukcji. W ten sposób powstanie ciekawa dekoracja, która można na przykład ozdobić wejście do budynku, a także przestronne pomieszczenia, tworząc wytworną, luksusową atmosferę w salonie, jadalni lub hallu.

 

Kolumny zastosowanie i montaż
5 (100%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *